remove_red_eye 480
favorite_border 0
share

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir de Gezilecek Yerler

Eskişehir de Gezilecek Yerler yazımızı

Adalar ( Porsuk Çayı )

Öncelikle Eskişehir e Kendi aracınızla geldiyseniz aracınızı otopark da bırakınız. Çünkü Adalar mevkine araç ile girmek hem zahmetli hemde park edebileceğiniz fazla bir alan bulunmamaktadır. Adaları İtalyanın Venedik Şehrine benzetebilirsiniz. Çünkü şehrin ortasından küçük bir su geçmektedir. Bu alan içinde Gondol turu yapabilir. Su kenarında bulunan cafelere oturup çay içebilir veya  yiyebilirisiniz. Fiyatlar çok uygundur.

Gitmek istediğiniz yerlere bu su kenarını takip ederek devam edebilir aynı şekilde geride dönebilirsiniz. Porsuk civarı gezinizi öğlenden sonra 14:00 veya 15:00 gibi gitmekte fayda var zira insanlar genelde o saatlerde oralarda olur. Zira gezdiğinizde boş bir mekanda yürümek keyif vermeyebilir.

Eğer bu alanda karnımız acıkırsa nerelerde yemek yenmeli. Şimdi buradaki tavsiyeler tamamen kendi damak zevkime göre onu belirtmek isterim.

Şimdi dışarıdaki şehirden gelen arkadaşlarım için Kumpir yemek isteyen varsa Park Kumpir var gayet güzel doyurucu ve lezzetlidir. Park Kumpirin üzerine tıklayarak haritadan açabilirler.

Burada istediğiniz çoğu yemek türünü bulabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kesinlikle karışık kumpirdir.

Sağlık Pide

Eğer canınız bu tip fast food ürünler çekmiyorsa Pide, Kebap tarzı ürünlere yönelmek istiyorsanız bu işletmenin hemen arkasında Sağlık Pide var . Fiyatları gerçekten çok uygundur ve lezzetlidir. Lahmacun , Kiremitte Et Tavuk, Saç Kavurma bunlar benim tavsiyelerim.

Kalan cafe ve gezilecek yerler zaten sizin keyfinize kalmış diğer yerler birbirini takip eden ve benzer yerlerdir.

2. Odunpazarı Evleri

Yukarıda söylediğim yerleri gezdiniz çayınızı içtiniz şimdi o yoldan dümdüz yürüyerek sırasıyla Hamamyolunu gezebilir oradan da Odunpazarı evlerine ulaşabilirsiniz. Haritaya tıklayarak google maps da açabilirsiniz. Eklediğim rota canınız sıkılmadan rahatça gezerek göreceğiniz şekilde ekledim

Bu şekilde yürümek istemeyen arkadaşlarımız için tramvay a binerek 5 dk içinde en yakın noktaya ulşmış olacaklardır. Odunpzarı evlerinde sizleri eski yapıları restore edilmiş olarak gezebilirsiniz.

 

bu civarda gezebileceğiniz yerler sırası ile şu şekildedir.

  • Eskişehir Balmumu Müzesi

  • Kurşunlu Camii ve Külliyesi

  • Atlıhan El Sanatları Çarşısı

  • Lületaşı Müzesi

  • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Balmumu müzesinin girişi genelde kalabalık olur o yüzden biraz bekleyebilirsiniz. Bu arada odunpazarı evleri tepelik bir konumda olduğu için sizi biraz yorabilir bunları göz önünde bulundurunuz. Toplamda 1 saat vaktinizi buraya ayırabilirsiniz.

Devrim Otomobili ( Meraklısına )

Adalar civarında iken Tülomsaş a yürüyerek 5 dk içinde ulaşabilir ve Tarihi Devrim arabasını görmüş olabilirsiniz.

Eskişehir Gezi Rehberi

Ama dikkat etmeniz gereken hususlardan biri mesai saatleri içinde olması diğer saatlerde kapalı olabilir.

Haritadan açmak için tıklayın

Hamamyolu  ( Eski Tarihi Alışveriş Yeri )

Adını hamamlar dan alan yolun özelliği cadde üzerinde bir sürü Hamam olmasıdır. Yer altından kaynak sıcak suyun çıktığı evlerde bile sıcak akan suların bulunduğu , genel olarak alışveriş , takı altın , çeyiz, giyim kuşamların olduğu uygun fiyatlı alışverişin adresi diyebiliriz.

Peki hamam yolun da neler yapabilirsiniz. Eğer sabah erken kalkıp saat 6 – 7 – 8 civarında giderseniz Sabah çorbanızı içer ve hamama girebilirsiniz. Çorbanızı içebileceğiniz yerler şu şekilde Trakya Lokantası sabah erken giderseniz güzel çorbaları mevcuttur öğlene doğru işletme kendini kapatıyor. Arkasından hamamlardan birine girebilirsiniz. Tavsiyem Yeni Hamam , Has Hamamı ,

Eskişehir Gezi Rehberi

yada istediğiniz herhangi bir hamam girebilirsiniz.  Bu söylediklerim sabah erken saatlerde yapılabilir. Çünkü hamamları suyu daha temiz oluyor.

Peki hamam yolunda karınınız acıktı burada neler yeriz.

İstanbul Kır Pidesi

Tanesi 1, 1,5 TL den kır pidesi 2 adet yemek sizi doyuracaktır.

Pino Hamburger ( Made in Eskişehir )

Sadece Eskişehir de olan bu burgerci 1980 lerden beri eskişehir de ev köftesi ile lezzetli haburger deneyimini sizlere sunuyor. Pişman olmazsınız mutlaka denemeniz gereken bir lezzet.

Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

Eskişehir de gezilecek yer denince akla gelen 2 şeyden biride Balaban Kebabıdır. Eskişehir de meşhur iki adres den birisi burası diğeride Fahrettin Usta Balaban Kebap  benim gittiğim yer genelde Fahrettin Ustadır .

Can Çiğbörek

5 çiğbörek + 1 ayran = 6 TL yani adet başı 1 TL ile karnınızı güzel bir şekilde doyurabilirsiniz. Şimdi bazı kişiler diyebilirki Eskişehir in Meşhur çiğbörekçisi Papağan Çiğbörek diyebilir lakin bu yediğinizden hiç bir farkı yok malesef fiyat olarak 3 4 katı para verirsiniz.

Sazova Parkı 

sazova parkında sizleri masal şatosu , korsan gemisi büyük bir arazide yeşillik ,

Eskişehir Gezi Rehberi

hayvanat bahçesi , akvaryum, bilim parkı , bir iki tanede uçak gerçek kullanılmayan görebilirsiniz. Eskişehir stadı da hemen dibinde dir.

Kent Park

Kent Park eskişehir in merkezinde kalan büyük bir parktır . Eskişehir Gezi Rehberi  Sazova parkı gibi değildir içinde çok fazla çeşitli aktiviteler yok malesef büyük yeşil bir parktır. En büyük özelliği yapay deniz olmasıdır.Balıklı göl ve At çiftliği bulunmasıdır. Yapay deniz malesef ailenizle girebileceğiniz bir yer değil çok fazla izleyen ve bakan oluyor o nedenle çocukların girmesi daha uygundur.

Bu söylediğim yerler sadece şuan için aklıma gelen yerlerdir. Başka yerler oluştukça onlarıda sizinle paylaşacağım. Eskişehir de Gezilecek yerler adlı yazımızı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz.

 

Yorum yap

Mersin escort
soru sorun
Sizde hemen firmanızı tanıtın ücretsiz
Merhaba
Whatsapp dan bilgilerinizi gönderin firma reklamınızı ücretsiz yapalım